OpenStreetMap

OpenStreetMap je online projekt tvořící bezplatné mapové podklady celého světa, které jsou volně použitelné a snadno upravitelné. Principem může data využít každý a každý také může pomoci k jejich tvorbě nebo zpřesnění.

OpenStreetMap logo

OpenStreetMap logo

OpenStreetMap (zkratkou jen OSM). Obsahuje přitom silniční síť, čísla budov, názvy ulic, cyklostezky a hlavní turistické stezky. V České republice a na Slovensku jsou dobrovolníky zaznačovány i turistické stezky KČT. Data OSM je možno využít v mnoha kompatibilních mobilních aplikacích[1][2], ale i v klasických GPS navigacích.

Geodata jsou na server OSM nahrávány na základně GPS tras zaznamenaných GPS přijímači nebo překleslováním leteckých map, které byly k tomuto účelu poskytnuty. V minulosti např. společností Yahoo! a nyní mapové podklady vyhledávače Bing.

Ukázka OpenStreetMap mapy

Ukázka OpenStreetMap mapy

Mapové data OSM jsou ve vektorové podobě, jsou tedy datově úsporné a umožňují přiblížení bez ztráty kvality vykreslení. Data přímo na serveru OSM se dají používat jako online mapa s vyhledáváním i dle ulic, měst atd., jak jsme na to běžně zvyklí.

Mapy může začít rozšiřovat nebo upravovat téměř každý. Stačí se zaregistrovat a využít některého z kompatibilních editorů. Jsou mezi nimi JOSM, Merkaartor nebo Potlach[3], který je integrován přímo do stránek OSM a jediné co pro jeho použití uživatel potřebuje je nainstalovaný přehrávač Flash.

Zajímavým je zjištění, že ve srovnání co do množství detailů je na tom OpenStreetMap mnohem lépe než její komerční konkurenti dostupní na internetu[4].

Živá ukázka mapy s možností přibližování a pohybování:Zobrazit větší mapu

Odkazy
  1. http://www.zdarma.org/1880-osmand-gps-hlasova-navigace-pro-android-chytre-telefony/ —^
  2. http://www.zdarma.org/1601-navigator-free-bezplatna-hlasova-navigace/ —^
  3. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Potlatch —^
  4. http://tools.geofabrik.de/mc/ - náhled čtyř mapových serverů najednou pro snadné srovnání —^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *